Det sägs att håret och naglarna fortsätter växa även efter döden. Inte undra på att den här läskiga zombiegubben är så skäggig då!
Efter noga iakttagande och många timmars arbete kom maskkonstnären Erich Lubatti fram till det slutgiltiga resultatet. Den här masken är baserad på en av karaktärerna i den världskända tv-serien
The Walking Dead. Beard Walker är otroligt autentisk och trovärdig.
Zombie med Skägg Mask är en latexmask som tillverkats och producerats av en av världens högst ansedda latexmasktillverkare, Trick or Treat Studios. Masken är handmålad och ser ut som en skäggig och
mycket söndertrasad manlig zombie ur tv-serien The Walking Dead. Hela huvudet är täck från halsen och ända bak till nacken där den har en slitz som gör det enkelt för dig att ta den av och på.
One size (vuxenstorlek).
Taggar